مصرف پروبیوتیک‌ها و افزایش وزن نوزادان زودرس

محققان در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که مصرف پروبیوتیک‌ها می‌تواند به نوزادان زودرس و کم‌وزن کمک کند تا وزن بیشتری بدست آورند. محققان می‌گویند تغذیه نوزادانی که وزنشان بسیار پایین‌تر از حد طبیعی است با مکمل‌های غذایی حاوی پروبیوتیک‌ها به افزایش وزن این نوزادان کمک می‌کند. به گفته محققان فرآورده‌های پروبیوتیکی حاوی باکتری‌های مفیدی هستند که پس از مصرف در روده ساکن شده و اثرات مفیدی در سلامتی انسان برجای می‌گذارند.

اصطلاح پروبیوتیک که ریشه لاتین دارد، به معنی “برای زندگی” است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به ارگانیسم‌های زنده‌ای اطلاق می‌کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات مفید و سلامت‌زایی موثری برای مصرف کننده خود دارند.

محمد الحسنی و دستیاران وی در سه مرکز پزشکی با همکاری شبکه تحقیقاتی ورمونت آکسفورد در آمریکا تاثیرات تغذیه با این مکمل‌های پروبیوتیکی را روی نوزادانی که زیر دو پوند وزن داشتند، بررسی کردند.

این محققان می‌گویند نوزادانی که از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند در طول روز می‌توانند مقدار بیشتری غذا را تحمل کنند و رشد سریعتری خواهند داشت.

درواقع پروبیوتیک‌ها به دو صورت مصرف می‌شوند که شامل مکمل‌های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص و یا مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیک‌ها هستند. مثلا اگر در تولید هرگونه فرآورده لبنی تخمیری مانند ماست از باکتری‌های پروبیوتیکی استفاده شود، محصول حاصل را پروبیوتیک می‌نامند.

استفاده از پروبیوتیکها نه فقط در انسان بلکه امروزه در غذای طیور صنعتی به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد

/ 3 نظر / 22 بازدید
آرمان

[تایید]

مهدی اسماعیل وندی

جالبناک بود و یه ربط هایی هم به اون آموزش زندگی و زناشویی داشت[خنثی]

شفیق

بچه ها آدرس میدم برین: سمت چپ وبلاگ موضوعات وبلاگ این کیه؟ حالا به نظرتون از این 5 تا گل پسر و دختر کدوم پروبیوتیک خوردن؟[سوال]